Area high schools compete in WYSE Academic Challenge Regional at RLC

INA, Ill. (Feb. 24, 2014) - Students from 11 area high schools competed at the 2014 Worldwide Youth in Science and Engineering Academic Challenge Regional, Feb. 12, at Rend Lake College.

The competition is divided by school enrollment. Christopher High School, Wayne City High School, Zeigler-Royalton High School, Sesser-Valier High School, Waltonville High School, Woodlawn Community High School and Webber Township High School made up Division 300. Division 700 consisted of Benton Consolidated High School, Pinckneyville Community High School and Hamilton County Senior High School. The lone Division 1,500 school was Mt. Vernon Township High School.

WYSEBentonTROPHYthumbBriar North collects a trophy for his team from Benton Consolidated High School as Rend Lake College President Terry Wilkerson looks on. Benton took second place, finishing behind Hamilton County by less than two points in Division 700 of the 2014 Worldwide Youth in Science and Engineering Academic Challenge Regional, Feb. 12, at RLC. 

CLICK HERE for a larger image. 

"The Math and Sciences Division at Rend Lake College was pleased to host the Regional WYSE event in cooperation with the University of Illinois," said Andrea Banach, Dean of Math and Sciences at RLC. "The WYSE Academic Challenge allows district high school students an opportunity to compete against their peers by completing two exams from a possibility of seven different subjects - biology, chemistry, computer science, engineering graphics, English, math and physics.

"This year’s WYSE Academic Challenge included a mini-design contest during the lunch break where students competed in groups of three to design a rocket, egg vehicle, air-fueled vehicle or marshmallow structure. Planning has already begun for next year’s event," added Banach.

Below are the regional results, followed by team photos. An asterisk in the results indicates advancement to the WYSE Sectional, March 12, at Southern Illinois University in Carbondale. Contact John Brajkovich at 618-453-7744 for questions regarding the sectional at SIUC. The Illinois State Finals will be held at the I-Hotel and Conference Center in Champaign - 300 Division on Monday, April 7; 700 Division on Tuesday, April 8; and 1500 Division on Wednesday, April 9. Additional information is avilable online at https://wiki.engr.illinois.edu/display/wyse/WYSE+Academic+Challenge

WYSE 2014
INDIVIDUAL OVERALL WINNERS (Plaques)


Biology: Andrew Wellen – Hamilton County HS
Chemistry: Sara Dixon – Benton HS
Computer Science: Ethan Conner – Christopher HS
Engineering Graphics: Logan Page – Benton HS
English: Wyatt Beaty – Mt. Vernon HS
Math: Ethan Conner – Christopher HS
Physics: Brendan Haile – Wayne City HS


Team Results

________________________________________ Division: 300 ________________________________________


*Christopher High School 484.1
*Sesser-Valier High School 401.1
Wayne city High School 399.6

________________________________________ Division: 700 ________________________________________


*Hamilton County Senior High 477.5
*Benton Consolidated High School 475.8
Pinckneyville 301.3

________________________________________ Division: 1500 ________________________________________


*Mount Vernon Township High School 500.0


Individual Results

________________________________________ Division: 300 ________________________________________
Trophies for Biology

School Name / Student Name / Biology Score

Webber Twp High School *Jake Felty 30
ZEIGLER-ROYALTON *Warren Eldridge 29
Christopher High School *Thorn Hall 29
Woodlawn Community High School Andrew Tomas Seaman 28

Trophies for Chemistry

School Name / Student Name / Chemistry Score

Christopher High School *Zach Boehl 24
Christopher High School *Steven Head 24
Wayne city High School *Emily Green 20
Webber Twp High School Jake Felty 18
Sesser-Valier High School Zach Mabry 18
Christopher High School Storey Mayer 18

Trophies for Computer Science

School Name / Student Name / Computer Science Score

Christopher High School *Ethan Conner 20
Wayne city High School *Matthew Murdach 14
Christopher High School Jake Towers 13

Trophies for Engineering Graphics

School Name / Student Name / Engineering Graphics Score

Webber Twp High School *Brett Collins 22
Christopher High School *Hayden Fasig 21
Christopher High School *Chris Richard 21
Webber Twp High School Connor Jackson 15
Waltonville High School Brendan Witges 15

Trophies for English

School Name / Student Name / English Score

Wayne city High School *Rachel Newman 60
Sesser-Valier High School *Blake Dorris 50
Webber Twp High School *Hannah Schrum 50
Webber Twp High School Chris Bush 49

Trophies for Math

School Name / Student Name / Math Score

Christopher High School *Ethan Conner 29
Woodlawn Community High School *Andrew Tomas Seaman 16
Waltonville High School *Michael Stanfield 16
Christopher High School Zach Boehl 14
Webber Twp High School Jessica Crammer 14
ZEIGLER-ROYALTON Boris Moskoff 14

Trophies for Physics

School Name / Student Name / Physics Score

Wayne city High School *Brendan Haile 12
Sesser-Valier High School *Kieran White 11
Woodlawn Community High School Ryann Marie French 10
Webber Twp High School Noah Ilbery 10

________________________________________ Division: 700 ________________________________________
Trophies for Biology
School Name / Student Name / Biology Score
Hamilton County Senior High *Andrew Wellen 38
Pinckneyville *James E. Davidson 26
Benton Consolidated High School Emma Webster 25

Trophies for Chemistry
School Name / Student Name / Chemistry Score
Benton Consolidated High School *Sara Dixon 29
Hamilton County Senior High *Andrew Wellen 27
Benton Consolidated High School Dallas Williams 25

Trophies for Computer Science
School Name Student Name Computer Science Score
Benton Consolidated High School *Briar North 11
Hamilton County Senior High *Jesse Dickey 10
Hamilton County Senior High Sabrina Tucker 9

Trophies for Engineering Graphics
School Name / Student Name / Engineering Graphics Score
Benton Consolidated High School *Logan Page 24
Benton Consolidated High School *Alex Jerrells 21
Benton Consolidated High School Dallas Williams 16

Trophies for English
School Name / Student Name / English Score
Benton Consolidated High School *Briar North 57
Pinckneyville *Collin J. Smith 54
Hamilton County Senior High Sabrina Tucker 48
Benton Consolidated High School Jordan Wills 48

Trophies for Math
School Name / Student Name / Math Score
Hamilton County Senior High *Landon Vaughan 17
Hamilton County Senior High *Lucendia Adams 16
Hamilton County Senior High Grant Vaughan 14

Trophies for Physics
School Name / Student Name / Physics Score
Hamilton County Senior High *Jesse Dickey 11
HomeSchool from Benton Illinois *Michaela L Dollins 8
Hamilton County Senior High *Grant Vaughan 8
Benton Consolidated High School Kryslyn Fowler 7

________________________________________ Division: 1500 ________________________________________
Trophies for Biology
School Name / Student Name / Biology Score
Mount Vernon Township High School *Shubhika Jain 32
Mount Vernon Township High School *Wyatt Beaty 27
Mount Vernon Township High School Connor Pigg 26

Trophies for Chemistry
School Name / Student Name / Chemistry Score
Mount Vernon Township High School *Allen McCarty 23
Mount Vernon Township High School *Molly Rodgers 21
Mount Vernon Township High School Molly Karnes 18
Mount Vernon Township High School Jaxson Lewis 18
Mount Vernon Township High School Eli Phillips 18

Trophies for Computer Science
School Name / Student Name / Computer Science Score
Mount Vernon Township High School *Kole Cralley 18
Mount Vernon Township High School *Wyatt Marks 17
Mount Vernon Township High School James Campise 10

Trophies for Engineering Graphics
School Name / Student Name / Engineering Graphics Score
Mount Vernon Township High School *Aaron Steele 18
Mount Vernon Township High School *Rachel Bolerjack 16
Mount Vernon Township High School Walker Brockhouse 15
Mount Vernon Township High School Michael Wright 15

Trophies for English
School Name / Student Name / English Score
Mount Vernon Township High School *Wyatt Beaty 64
Mount Vernon Township High School *Molly Rodgers 60
Mount Vernon Township High School Chyna Rivera 58

Trophies for Math
School Name / Student Name / Math Score
Mount Vernon Township High School *James Campise 21
Mount Vernon Township High School *David Modert 13
Mount Vernon Township High School Katie Aaron 12

Trophies for Physics
School Name Student Name Physics Score
Mount Vernon Township High School *Eli Phillips 5
Mount Vernon Township High School *Samuel Zelman 3

*Advance to Sectional Competition

 

Click on a thumbnail to get a larger image.  


WYSE14teamsHamiltonCountyThumbHamilton County

 WYSE14teamsWebberThumbWebber

 WYSE14teamsBentonThumbBenton

 WYSE14teamsChristopherThumb
Christopher

 WYSE14teamsPinckneyvilleThumb
Pinckneyville
 WYSE14teamsSesserValierThumb
Sesser-Valier
 WYSE14teamsWaltonvilleThumb
Waltonville
 WYSE14teamsWayneCityThumb
Wayne City
 WYSE14teamsWoodlawnThumb
Woodlawn
 WYSE14teamsZeiglerRoyaltonThumb
Zeigler-Royalton
 WYSE14teamsMtVernonThumb
Mt. Vernon

Search RLC News Articles

Giving Now is More important than ever.

mental health resources

enrollNowgiveNow
catalog
warriors
Canvas
foundation